29 let na trhu
Zastoupení v 7 zemích
Zákazníci z více než 100 zemí
Podpora od vývoje až po výrobu
SOS electronic

Šetříme výdaje za elektřinu s EuP zařízeními

Jak jste si již možná všimli, do praxe se dostávají požadavky na ekodesign energetických spotřebičů - EuP (energy using products), přijaté Evropským parlamentem a Radou ve směrnici č.. 2005/32/ES.

Toto je archivní článek z 03.11.2011. Některé informace již nemusí být aktuální a ve shodě se současným stavem. V případě pochybností Vám rádi poskytneme aktuální informace.

Ekodesign se zaměřuje na zlepšení návrhu výrobků tak, aby se zmenšil vliv na životní prostředí během všech fází životního cyklu výrobku. Dá se říci, že cílem všech zlepšení je hlavně snížení množství energie použité při výrobě, během životnosti a při recyklaci, jakož i minimalizace odpadu vytvořeného během výroby a po skončení životnosti produktu. Účelem ekodesignu je také dosáhnout energetickou efektivitu již při výrobní fázi. Například relativně malé zlepšení ohledně energetické úspornosti produktu by se nemělo dosáhnout za cenu neadekvátně energeticky náročného výrobního procesu. V tomto krátkém článku bychom Vás chtěli seznámit s některými základními principy a požadavky na ekodesign.

Základní rámec pro stanovení požadavků na ekodesign ustanovila směrnice 2005/32/ES v červenci 2005, která použila termín EuP – Energy using Products. Později následovala směrnice 2009/125/ES, která ustanovila termín ErP pro energeticky významné produkty (Energy-related Products). Termín ErP byl definován, protože se ukázalo, že přísnější požadavky by měly být přijaty i pro výrobky, které nutně nevyužívají energii, ale jsou určeny k použití jako součást výrobků, využívajících energii.

Šetříme výdaje za elektřinu s EuP zařízeními Postupně jsou přijímány další doplňující a upřesňující směrnice a prováděcí nařízení. Například nařízení č. 1275/2008/ES specifikuje požadavky na spotřebu elektrické energie domácích a kancelářských elektrických a elektronických zařízení v pohotovostním a vypnutém stavu. Přílohy této směrnice obsahují seznam produktů, na které se vztahuje toto nařízení a specifikuje zvláštní požadavky. Toto nařízení by mělo vést k předpokládaným energetickým úsporám 35 TWh v roce 2020, v porovnaní s vývojem beze změny.

Výše uvedená směrnice byla dále doplněna nařízením č. 278/2009/ES, definujícím požadavky také pro externí zdroje napájení. Novinkou je, že výrobce musí uvést v technické dokumentaci hodnotu účinnosti ve čtyřech stavech zátěže. To znamená účinnost při zatížení na 100%, 75%, 50% a 25%. Toto nařízení také stanoví minimální požadovanou průměrnou účinnost v aktivním režimu v závislosti na celkovém výkonu zdroje. Velmi aktuální je momentálně nařízení 642/2009/ES ohledně požadavků na ekodesign televizorů. Mimo jiné specifikuje, že od 20. srpna 2011 vstoupí v platnost požadavek na maximální spotřebu 0,50 W ve standardním pohotovostním režimu.

Celková legislativa je poměrně rozsáhlá, všechny dokumenty jsou dostupné na oficiálních stránkách EU a detailní popis můžete najít na stránkách EU pro energii a ekodesign. Zavádění těchto směrnic do praxe znamená pro výrobce elektronických zařízení povinnost seznámit se směrnicemi, které se týkají jejich výrobků. Mimo jiné to znamená, že když používáte ve vašem pečlivě navrženém zařízení hotový modul, jako např. externí napájecí zdroj, AC/DC nebo DC/DC modul doporučujeme Vám, abyste si ověřili, zda splňuje požadavky na ekodesign.

V SOS electronic dbáme na to, abychom nabízeli pouze komponenty vyhovující EuP. Věříme, že s moderními, energeticky efektivními komponenty z naší nabídky dokážete také navrhovat a vyrábět zařízení, která budou šetrná k životnímu prostředí.

Nezmeškejte takové články!

Líbí se Vám naše články? Nezmeškejte už ani jeden z nich! Nemusíte se o nic starat, my zajistíme doručení až k Vám.

Soubory cookie nám pomáhají poskytovat služby. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s používáním souborů cookie.
OK Více informací